Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nun II

The Nun II

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Blue Beetle

Blue Beetle

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Creator

The Creator

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Demon

Night of the Demon

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gran Turismo

Gran Turismo

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Boudica

Boudica

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Pieces

Pieces

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Caine Mutiny Court-Martial

The Caine Mutiny Court-Martial

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jawan

Jawan

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Glass Key

The Glass Key

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Man Who Stole the Sun

The Man Who Stole the Sun

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
Read prior review Edit this entry  
10
Urgh! A Music War

Urgh! A Music War

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rules of Engagement

Rules of Engagement

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wild Side

Wild Side

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Elemental

Elemental

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Barbie

Barbie

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
21

21

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Shadow on the Wall

Shadow on the Wall

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Sound of Fury

The Sound of Fury

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bimbo's Initiation

Bimbo's Initiation

1931
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

2023
×
★★
Read the review Edit this entry