• Thunder Force

    Thunder Force

    ★★★★★

    Look, i got high and the dance sequence between melissa mccarthy and a crab jason bateman was the hardest i’ve laughed in months.

    i’m not saying i’m proud of this, i’m just stating a fact!

  • Minari

    Minari

    ★★★★★

    Shocked that no one in the movie was named minari. went into this expecting to say, “the kid who played minari was amazing!” and even though that isn’t his name, it still is? to me? anyway, this movie is absolutely amazing and i loved it from start to finish.

  • Billie Eilish: The World's a Little Blurry

    Billie Eilish: The World's a Little Blurry

    parents are sometimes great and that’s really what this is about. ok?

  • The Little Things

    The Little Things

    ★★★★★

    I thought Malek’s fake teeth in Bohemian Rhapsody were making his mouth look weird, but it turns out Rami Malek just has a weird mouth. this movie is not good. but a lot of people tried and for that... for that, it gets 5 Stars.

  • Soul

    Soul

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “I’m just afraid if I die today, my life will have amounted to nothing” — a children’s film, 2020


    After Joe’s audition for Dorothea he points up to the sky and says “You see that, dad!” and begins celebrating the possibility of a second chance at the life he always wanted. Leading to accidentally becoming untethered to his body by falling down a sewage hole — leaving his soul lost in the great before — and on an epic journey to…

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★★★★

    cartoonish in a way that i wasn’t expecting and i loooved that. this thing was so dumb and fun and ridiculous in all the ways i want these dumb fun ridiculous movies to be.

    if this movie did try and be self serious towards the end it failed. but i don’t think it was.

    i think they’re pulling a fast one on us and just trying to be a really dumb, fun movie about a woman who has superpowers and stuff and that’s cool. shut up.

  • Soul

    Soul

    ★★★★★

    All. That. Soooouuullllll!!!!

    ALLTHATSOUL!

  • The Vast of Night

    The Vast of Night

    ★★★★

    so much with so little. definitely gets a little monologue-y at points but what a fun ride. can’t wait to see what this guy does next!

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★★

    i cant stop thinking about TENET

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★★

    As i said to my very good friend @dyldaws

    “It’s about plutonium saving time travel mercenaries, russian time traveling villains, and love but also the multi-verse and also the future but it’s set in the present and they go to the past KEEEP UP DYLLLL!!!”

    This movie wants you to watch it 15 times and that is a fucking epic move from WB, the studio that Nolan called “very, very, very, very messy.”

    Any big swing deserves some love and Nolan always delivers on the action like no other director! 😘

  • Kajillionaire

    Kajillionaire

    ★★★★

    why are we not all talking about this????!!!! life-affirming lovely beautiful heartbreaking hilarious thought provoking film. July is a one-of-a-kind filmmaker and i haven’t stopped thinking about this movie for a month now. it is very good watch it okay.

  • The Prom

    The Prom

    ★★★★★

    it’s perfect... just the way it is. 

    as a musical theater lover i relate to keegan michael key’s character in a way that is both uncomfortable and the warmest blanket. 

    some of the songs don’t work *cough* ZAZZ *cough* KIDMAN *cough* but who gives a shit at one point i had the dumbest fucking smile on my face, i mean... what else can i ask for in a musical movie that when it was on broadway my friends said “you know, it’s uh, like this years dear evan hansen.”