Sort by

Joe has logged 392 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Skatetown, U.S.A.

Skatetown, U.S.A.

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Super Bob Einstein Movie

The Super Bob Einstein Movie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pootie Tang

Pootie Tang

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chillerama

Chillerama

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jakob's Wife

Jakob's Wife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shark Night 3D

Shark Night 3D

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Free Fall

The Free Fall

2021
×
Edit this entry  
07
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rush

Rush

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sing

Sing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bitch Who Stole Christmas

The Bitch Who Stole Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry