Sort by

Jack has logged 49 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love After Love

Love After Love

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
29
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Crown Heights

Crown Heights

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fog

The Fog

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Land Before Time IX: Journey to Big Water

The Land Before Time IX: Journey to Big Water

2002
×
★★½
Edit this entry  
26
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★½
Edit this entry  
25
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fountain

The Fountain

2006
×
Edit this entry  
22
Don't Fuck in the Woods

Don't Fuck in the Woods

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Normal Heart

The Normal Heart

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Edit this entry  
19
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Monster

Monster

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry