Sort by

Jack has logged 60 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Watch

The Watch

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
42

42

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Patriot

The Patriot

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Identity

Identity

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★½
Edit this entry  
12
Reign Over Me

Reign Over Me

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frailty

Frailty

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry