marco has logged 63 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fall

The Fall

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
The Day After

The Day After

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Made

Made

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Beach

The Beach

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Body and Soul

Body and Soul

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Promesse

La Promesse

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Red Violin

The Red Violin

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tetro

Tetro

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry