marco has logged 397 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Seance on a Wet Afternoon

Seance on a Wet Afternoon

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Raven

The Raven

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Monster House

Monster House

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Casper

Casper

1995
×
Read the review Edit this entry  
05
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Berserk

Berserk

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry