Sort by

theironcupcake has logged 721 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Two Moon Junction

Two Moon Junction

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Athena

Athena

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Still Processing

Still Processing

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vampires

Vampires

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sensation

Sensation

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Groucho & Cavett

Groucho & Cavett

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Live Ghost

The Live Ghost

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lisztomania

Lisztomania

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Exterminator

The Exterminator

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Their First Mistake

Their First Mistake

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Radioactive Dreams

Radioactive Dreams

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Child of Darkness, Child of Light

Child of Darkness, Child of Light

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Two Shades of Blue

Two Shades of Blue

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Curse of Her Flesh

The Curse of Her Flesh

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Rolling Stones Rock and Roll Circus

The Rolling Stones Rock and Roll Circus

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
Read the review Edit this entry  
20
Only You

Only You

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Seashell and the Clergyman

The Seashell and the Clergyman

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Priest

Priest

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Student Prince

The Student Prince

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shootfighter: Fight to the Death

Shootfighter: Fight to the Death

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kickboxer

Kickboxer

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Finder's Fee

Finder's Fee

2001
×
Read the review Edit this entry  
13
Joshua Tree

Joshua Tree

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Double Impact

Double Impact

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dollman

Dollman

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Coca-Cola Kid

The Coca-Cola Kid

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pussy

Pussy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Specialist

The Specialist

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
SST: Death Flight

SST: Death Flight

1977
×
Read the review Edit this entry  
06
Jazz Icons: Sarah Vaughan: Live in '58 & '64

Jazz Icons: Sarah Vaughan: Live in '58 & '64

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry