theironcupcake has logged 60 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Christopher Street Blues

Christopher Street Blues

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Point Me Toward Tomorrow

Point Me Toward Tomorrow

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Everything I Have Is Yours

Everything I Have Is Yours

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Ultimate Degenerate

The Ultimate Degenerate

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Sin Syndicate

The Sin Syndicate

1965
×
Read the review Edit this entry  
30
Diary of a Swinger

Diary of a Swinger

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evening Primrose

Evening Primrose

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
That Night in Rio

That Night in Rio

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stalked by My Doctor: A Sleepwalker's Nightmare

Stalked by My Doctor: A Sleepwalker's Nightmare

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghost on the Highway: A Portrait of Jeffrey Lee Pierce and the Gun Club

Ghost on the Highway: A Portrait of Jeffrey Lee Pierce and the Gun Club

2006
×
Read the review Edit this entry  
27
The Kiss of Her Flesh

The Kiss of Her Flesh

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Down Argentine Way

Down Argentine Way

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Virgins in Heat

Virgins in Heat

1976
×
Read the review Edit this entry  
25
Kiss Today Goodbye

Kiss Today Goodbye

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Moon Over Miami

Moon Over Miami

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Curse of Her Flesh

The Curse of Her Flesh

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Touch of Her Flesh

The Touch of Her Flesh

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Michael, Angelo and David

Michael, Angelo and David

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dangerous When Wet

Dangerous When Wet

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lusting Hours

Lusting Hours

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fighting Fools

Fighting Fools

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
Read the review Edit this entry  
22
Stalked by My Doctor: Patient's Revenge

Stalked by My Doctor: Patient's Revenge

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scorpio

Scorpio

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stalked by My Doctor: The Return

Stalked by My Doctor: The Return

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Truman & Tennessee: An Intimate Conversation

Truman & Tennessee: An Intimate Conversation

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stalked by My Doctor

Stalked by My Doctor

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nightmare Nurse

Nightmare Nurse

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ethnic Notions

Ethnic Notions

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Madame Du Barry

Madame Du Barry

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The True Cost

The True Cost

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
At the Circus

At the Circus

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead Ahead: The Exxon Valdez Disaster

Dead Ahead: The Exxon Valdez Disaster

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love and Learn

Love and Learn

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Egyptian

The Egyptian

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Live from the TCM Classic Film Festival: Norman Lloyd

Live from the TCM Classic Film Festival: Norman Lloyd

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Kismet

Kismet

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Two and Two Make Six

Two and Two Make Six

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
So Young, So Bad

So Young, So Bad

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dulcy

Dulcy

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Where the Boys Are

Where the Boys Are

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blonde Ambition

Blonde Ambition

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Meet Me in Las Vegas

Meet Me in Las Vegas

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Thousand Pleasures

A Thousand Pleasures

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry