Sort by

The Hipster has logged 30 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Boy

The Boy

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★
Edit this entry  
22
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Class of 1999

Class of 1999

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hellgate

Hellgate

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Others

The Others

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry