Sort by

The Hipster has logged 358 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sender

The Sender

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sting of Death

Sting of Death

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phantom of the Mall: Eric's Revenge

Phantom of the Mall: Eric's Revenge

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ticks

Ticks

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Student Bodies

Student Bodies

1981
×
★★★½
Edit this entry  
15
Witchboard

Witchboard

1986
×
★★
Edit this entry  
12
New York Ninja

New York Ninja

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dirty Ho

Dirty Ho

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Magic Medicine

Magic Medicine

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Diana: The Musical

Diana: The Musical

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
19
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Devil

The Devil

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Caliber 9

Caliber 9

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shiver of the Vampires

The Shiver of the Vampires

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
I Only Wish That I Could Weep

I Only Wish That I Could Weep

2003
×
Read the review Edit this entry  
03
Grosse fatigue

Grosse fatigue

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Boy

The Boy

2016
×
★½
Read the review Edit this entry