Sort by

Population40 has logged 161 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★½
Edit this entry  
29
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

2014
×
★★
Edit this entry  
25
Trailer Park Boys: Live at the North Pole

Trailer Park Boys: Live at the North Pole

2014
×
Edit this entry  
23
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

1973
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★½
Edit this entry  
18
The Devil

The Devil

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★½
Edit this entry  
13
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Welcome Home Brother Charles

Welcome Home Brother Charles

1975
×
Read the review Edit this entry  
13
Who Saw Her Die?

Who Saw Her Die?

1972
×
★★★
Edit this entry  
10
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Edit this entry  
09
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Tusk

Tusk

2014
×
Edit this entry  
30
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Faust

Faust

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
Edit this entry  
08
The Corpse Grinders

The Corpse Grinders

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rabid Dogs

Rabid Dogs

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Psychic

The Psychic

1977
×
★★★½
Edit this entry  
20
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Nekromantik 2

Nekromantik 2

1991
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Rape of the Vampire

The Rape of the Vampire

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Island of Death

Island of Death

1976
×
Read the review Edit this entry  
01
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Train

The Train

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★
Edit this entry  
18
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Edit this entry  
15
Curtains

Curtains

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Don't Go in the House

Don't Go in the House

1979
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rats: Night of Terror

Rats: Night of Terror

1984
×
★★★½
Edit this entry  
09
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Edit this entry