TheGiantClaw has logged 332 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Simple Things

The Simple Things

1953
×
Edit this entry  
31
Pluto's Party

Pluto's Party

1952
×
★★★
Edit this entry  
31
Mickey's Birthday Party

Mickey's Birthday Party

1942
×
Edit this entry  
31
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Worm Turns

The Worm Turns

1937
×
★★★½
Edit this entry  
28
Rampage

Rampage

1986
×
Edit this entry  
27
Ömer the Tourist in Star Trek

Ömer the Tourist in Star Trek

1973
×
★★
Edit this entry  
25
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Little Whirlwind

The Little Whirlwind

1941
×
Edit this entry  
24
Tugboat Mickey

Tugboat Mickey

1940
×
Edit this entry  
24
Brave Little Tailor

Brave Little Tailor

1938
×
★★★★
Edit this entry  
24
Deathrow Gameshow

Deathrow Gameshow

1987
×
★★★½
Edit this entry  
22
Monster a Go-Go

Monster a Go-Go

1965
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hobgoblins

Hobgoblins

1988
×
Read the review Edit this entry  
19
Dead Leaves

Dead Leaves

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hoshizora Kiseki

Hoshizora Kiseki

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Coffee Samurai

Coffee Samurai

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fort Ti

Fort Ti

1953
×
★★
Edit this entry  
18
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
18
DAICON IV Opening Animation

DAICON IV Opening Animation

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Alexander Nevsky

Alexander Nevsky

1938
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mickey's Trailer

Mickey's Trailer

1938
×
Edit this entry  
17
Boat Builders

Boat Builders

1938
×
Edit this entry  
17
Mickey's Rival

Mickey's Rival

1936
×
Edit this entry  
17
Thru the Mirror

Thru the Mirror

1936
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Band Concert

The Band Concert

1935
×
Edit this entry  
17
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Edit this entry  
17
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
17
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
16
Body Melt

Body Melt

1993
×
★★★½
Edit this entry  
15
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
DAICON IV Opening Animation

DAICON IV Opening Animation

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
05
DAICON III Opening Animation

DAICON III Opening Animation

1981
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tekkonkinkreet

Tekkonkinkreet

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Francis Bacon: A Brush with Violence

Francis Bacon: A Brush with Violence

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hop-a-long Cassidy

Hop-a-long Cassidy

1935
×
★★½
Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
Edit this entry  
27
Dog Soldier: Shadows of the Past

Dog Soldier: Shadows of the Past

1989
×
★★
Edit this entry  
25
Patlabor: The Movie

Patlabor: The Movie

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
BloodRayne

BloodRayne

2005
×
★★
Edit this entry  
24
Cube

Cube

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Badlands

Badlands

1973
×
★★½
Edit this entry  
12
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Story of Chinese Gods

The Story of Chinese Gods

1976
×
★★★½
Edit this entry  
01
Puppet Master: Axis of Evil

Puppet Master: Axis of Evil

2010
×
★★★
Edit this entry