Sort by

Chingy has logged 491 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Read the review Edit this entry  
24
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Player

The Player

1992
×
Read prior review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Final Fantasy XIV: Dad of Light

Final Fantasy XIV: Dad of Light

2017
×
Edit this entry  
20
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Edit this entry  
16
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
Read the review Edit this entry  
14
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
Read the review Edit this entry  
14
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
Edit this entry  
13
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★
Edit this entry  
13
Fargo

Fargo

1996
×
Edit this entry  
13
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
Read the review Edit this entry  
10
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marty

Marty

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry