Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Master

Master

2022
×
★½
Edit this entry  
21
Call Jane

Call Jane

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
A Love Song

A Love Song

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
All That Breathes

All That Breathes

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
When You Finish Saving the World

When You Finish Saving the World

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Princess

The Princess

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Exiles

The Exiles

2022
×
★★½
Edit this entry  
17
Dangerous Game

Dangerous Game

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★
Edit this entry  
16
The Fighting Generation

The Fighting Generation

1944
×
Edit this entry  
16
Topaz

Topaz

1969
×
★★½
Edit this entry  
16
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★
Edit this entry  
16
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Mija

Mija

2022
×
★★½
Edit this entry  
14
Riotsville, USA

Riotsville, USA

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Emergency

Emergency

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
Living

Living

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
A Girl's Own Story

A Girl's Own Story

1984
×
Edit this entry  
13
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hapax Legomena I: (nostalgia)

Hapax Legomena I: (nostalgia)

1971
×
Edit this entry  
13
Passionless Moments

Passionless Moments

1983
×
Edit this entry  
13
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
12
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1983
×
Edit this entry  
12
2 Friends

2 Friends

1986
×
★★★
Edit this entry  
10
Boarding Gate

Boarding Gate

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★
Edit this entry  
08
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★½
Edit this entry  
08
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Transgressor

The Transgressor

1974
×
★★★★
Edit this entry  
07
Once Upon a Time in China II

Once Upon a Time in China II

1992
×
★★★★
Edit this entry  
06
Watcher

Watcher

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Escape from Park City

Escape from Park City

2017
×
Edit this entry  
06
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Garden

The Garden

1990
×
★★★
Edit this entry  
05
La Guerra Civil

La Guerra Civil

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Belle

Belle

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Don't Play Us Cheap

Don't Play Us Cheap

1973
×
★★★
Edit this entry  
04
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★½
Edit this entry  
02
Once Upon a Time in China

Once Upon a Time in China

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
★★★★
Edit this entry  
01
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
27
They Won't Believe Me

They Won't Believe Me

1947
×
★★★½
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★½
Edit this entry