• The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    Looking back I definitely think osha violations were to blame

  • Legally Blonde

    Legally Blonde

    ★★★★★

    Come thruuuu ms. Shrivelfork

  • Knife+Heart

    Knife+Heart

    ★★★★★

    NO BUT I AM CRYING YOU GUYS!!!! 
    Fuck I love this movie to bits. It’s so fucking gorgeous I could shit myself. One of a number of movies i can count on one hand that I consider perfect. Like genuinely, I can’t express to you how much this movie means to me.

  • Cannibal Holocaust

    Cannibal Holocaust

    ★★★★

    Okay but what I saw was a bunch of cunts that fucked around and found out

  • The Outwaters

    The Outwaters

    ★★★★★

    I keep rewatching this so I can come up with some semblance of a theory but I think I just need to accept that I’ll never know what the fuck happened to these four and THAT is why it’s a dynamite horror film

  • Gonjiam: Haunted Asylum

    Gonjiam: Haunted Asylum

    ★★★½

    Upon second inspection, this is better than I initially thought. Some very well crafted scares and atmosphere

  • Grave Encounters

    Grave Encounters

    ★★★★

    Dodgy cgi mouths aside, this holds up very well! It’s a no-brainer premise and it’s executed with style and commitment to disorienting terror. Weirdly satisfied my skinamarink/Outwaters/house of leaves craving

  • The Outwaters

    The Outwaters

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Robbie Banfitch said “the world needs to see my bare ass and severed cock” and yes we did! yes we did.

  • The Outwaters

    The Outwaters

    ★★★★½

    A typical “hot young people lost in the wilderness” found footage flick (albeit much better executed than most) until it goes off the rails into 100% incomprehensible what-the-fuckery (what I came for). Still not sure what to make of it, it’s not quite as terrifying or gory as I hoped but the magic and menace of the desert is evoked beautifully and there were certainly moments where I was white knuckling it. In many ways it’s exactly the desert based…

  • Anthropophagous

    Anthropophagous

    ★★½

    Shockingly boring and agonizingly slow for an infamous splatter picture :/ Sure, there are a couple shocking moments of cannibalistic excess, but 95% of this is boring characters doing boring things

  • Terrifier 2

    Terrifier 2

    ★★★★

    thinking about the dawning of liminal horror… thinking about it a lot.. how relentless is this!! I love its turn into the broader ideas of slasher and final girl… very Stephen Graham Jones. Are you on the SGJ train? You should be

  • Skinamarink

    Skinamarink

    ★★★★★

    that’s cinemarink