Sort by

Lynne has logged 306 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Michelle Wolf: Joke Show

Michelle Wolf: Joke Show

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spring

Spring

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fall

The Fall

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Brother

Brother

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Winter's Blood

Winter's Blood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
November

November

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Knives and Skin

Knives and Skin

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Hipsters

Hipsters

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry