Sort by

Collin Taylor has logged 33 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Edit this entry  
28
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
02
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
The House

The House

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Edit this entry