Sort by

Collin Taylor has logged 32 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mostly Martha

Mostly Martha

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Apur Sansar

Apur Sansar

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Story of Water

A Story of Water

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry