Sort by

Collin Taylor has logged 303 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
23
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
22
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Thank You for Your Service

Thank You for Your Service

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★
Edit this entry  
05
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
28
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Edit this entry  
07
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★
Edit this entry  
26
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry