Sort by

Michael has logged 196 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
From Hell

From Hell

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bitter Lake

Bitter Lake

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Christine

Christine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry