Sort by

harvey ♡ has logged 449 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Christmas with You

Christmas with You

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Point of No Return

Point of No Return

1993
×
★★
Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Remembrance of József Romvári

Remembrance of József Romvári

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avatar

Avatar

2009
×
★★
Edit this entry  
17
Let Your Heart Be Light

Let Your Heart Be Light

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Tales of the Jedi

Star Wars: Tales of the Jedi

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nest

Nest

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
RRR

RRR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
X

X

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★½
Edit this entry  
08
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★½
Edit this entry  
07
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Living End

The Living End

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Pumpkin Movie

Pumpkin Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Grandma's House

Grandma's House

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Laura Hasn't Slept

Laura Hasn't Slept

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★½
Edit this entry