• The Beatles: Get Back

    The Beatles: Get Back

    ★★★★½

    Ringo Starr I love you

  • National Treasure

    National Treasure

    ★★★½

    Needed a little more insanity from Nic Cage but I’ll take this I guess. You have a story about stealing the declaration of independence and it just feels too tame. Maybe whenever I watch the sequel it’ll be crazier (at least I think I heard that?)

  • The Humans

    The Humans

    ★★★½

    I like watching these dysfunctional family movies from the outside because my family is more dysfunctional in a fun way so I don’t have to deal with too much (besides my dad’s side in which I don’t really talk to them anymore anyways). I do feel like in terms of movies that are just people talking for two hours, this is one of the weaker ones this year. No movie will really ever hit Mass. 

    I do however want to see the stage version of this now I wonder how differently it plays on a stage.

  • Clueless

    Clueless

    ★★★★½

    My uncle thought I was going to hate this as much as he did. As if!

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★★

    It took a little while for me to warm up to it, but then it became a really fun little blockbuster. After five movies, two of them being two and a half hours long, I needed something fun like this. I did not like what they decided to do at the very end very much but other than that it was kinda cute.

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★★★

    The acting was weird, it was too long, the soundtrack didn’t make any sense, the sex scenes were oddly uncomfortable, and the comedy was off. I loved it. No artistic decision really made sense but it was fun. Can’t wait to see it again.

  • Encanto

    Encanto

    ★★★

    At one point one person just said “miércoles” as an exclamation, which just means Wednesday. 

    I don’t think this should be our frontrunner for best animated feature, as there are two other Disney movies this year that are better. It wasn’t necessarily bad, it just wasn’t really good and didn’t have any memorable songs or really any memorable characters outside of the buff lady. 

    It’s good for kids, and the animation is good (which is sort of a given at this point), but it just isn’t as good as other Disney movies that tailor to adults better.

  • Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    The only reason this isn’t a one star movie is the scene at the very end with the cow. Idk what else to say without spoiling this movie that no one cares about but you’ll know what I mean. 

    I’ve also never played the games so I don’t care about how “faithful” it is to the games (which based on what I’ve heard it isn’t that faithful beyond the set design?). This movie just sucked.

  • King Richard

    King Richard

    ★★★★½

    “Whenever I look at the TV all I see is the Richard Williams show”

    This movie surprised the hell out of me by not being just a tale of Venus and Serena Williams learning how to play tennis and having them overcome something to beat the other player or whatever. We already know from the get go that they know how to play. 

    Instead, we get a story about an overbearing father who just wants the best for their kids,…

  • Magic Mike XXL

    Magic Mike XXL

    ★★★★★

    This is the only thing that can cure my depression

  • The Shawshank Redemption

    The Shawshank Redemption

    ★★★★★

    I went into this film sort of just expecting a really good prison break movie, but instead I got a very intense and raw look at institutionalization and friendship and trauma and so much more. I think this might be the best ending a movie has ever had, and it may even be the best movie ever made. How I haven’t seen this yet, I don’t know. What I do know is this definitely will not be the last time I watch this.

  • Benedetta

    Benedetta

    ★★★★

    Boobs.