Sort by

Evan has logged 289 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Woman in the Moon

Woman in the Moon

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
27
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Edit this entry  
26
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★½
Edit this entry  
22
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Trouble with Being Born

The Trouble with Being Born

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Herself

Herself

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Coded Bias

Coded Bias

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
76 Days

76 Days

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Giving Voice

Giving Voice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Songbird

Songbird

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Cuties

Cuties

2020
×
½
Edit this entry  
08
Wander Darkly

Wander Darkly

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Farewell Amor

Farewell Amor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★
Edit this entry  
06
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★
Edit this entry  
05
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Edit this entry