Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bird Spider

The Bird Spider

2011
×
★★
Edit this entry  
27
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Disney's Fastpass: A Complicated History

Disney's Fastpass: A Complicated History

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
21
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Assassin 33 A.D.

Assassin 33 A.D.

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Simpsons in Plusaversary

The Simpsons in Plusaversary

2021
×
Edit this entry  
19
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Red Notice

Red Notice

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Justice League: The New Frontier

Justice League: The New Frontier

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
Superman: Doomsday

Superman: Doomsday

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fallen

Fallen

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Finch

Finch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry