edgar has logged 68 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
09
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Up

Up

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
Read the review Edit this entry  
07
Last Night

Last Night

1998
×
Read the review Edit this entry  
05
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
Read the review Edit this entry  
13
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
Read the review Edit this entry  
19
Hellboy

Hellboy

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Guava Island

Guava Island

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
Read the review Edit this entry  
06
Shazam!

Shazam!

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry