Sort by

TheDionysiac has logged 377 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
After Yang

After Yang

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
White Noise

White Noise

2022
×
★★
Edit this entry  
31
Happening

Happening

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★½
Edit this entry  
29
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
After Blue

After Blue

2021
×
Edit this entry  
28
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★½
Edit this entry  
28
A Summer Dress

A Summer Dress

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Broker

Broker

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Flux Gourmet

Flux Gourmet

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Smile

Smile

2022
×
★★
Edit this entry  
26
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
Fall

Fall

2022
×
★★
Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★
Edit this entry  
22
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★½
Edit this entry  
21
Nanny

Nanny

2022
×
★★½
Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Edit this entry  
19
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★
Edit this entry  
18
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★
Edit this entry  
16
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★½
Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
07
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Thing from Another World

The Thing from Another World

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Wounded Fawn

A Wounded Fawn

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Coma

Coma

1978
×
★★★
Edit this entry  
24
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
TÁR

TÁR

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Ennio

Ennio

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Edit this entry  
22
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Edit this entry  
22
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry