• Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★

    Movie Review: Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ביקורת סרט: דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף

    Sam Raimi is a fine director. The ability to position the frames and its visual expression is one of the finest in our field today. We saw it back in the days of "Evil Dead", and this is significantly evident of course in the "Spider-Man" film trilogy he directed, each of which has great masterpieces. And now, 15 years after the last time he directed…

  • Obi-Wan Kenobi

    Obi-Wan Kenobi

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Movie Review: Obi-Wan Kenobi

    ביקורת סרט: אובי וואן קנובי

    With your permission, I will look at this series as a movie and not as a series, because in the end everything here is connected to everything. There is a beginning, a middle and an end here, there is a story here with several characters connected to each other and going through a process, each of them individually. First of all, Reva. Her character was someone who was a little hard…

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Movie Review - Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest

    ביקורת סרט - שודדי הקאריביים: תיבה של איש מת

    So far, the only film in the Pirates of the Caribbean series that manages to cultivate a title of masterpiece for itself. Starting with a brilliant mise-en-scène, great horror, great adventures, lots of humor and spectacular and interesting characters who make choices that manage to surprise, anger and excite the viewer alike, this is one of the most pretentious and spectacular…

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★★

    עדיין יצירת מופת בכל אספקט אפשרי

  • Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

    Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

    ★★★★★

    ביקורת סרט - אהבה, מוות ורובוטים: לילם של המתים המיניאטורים

    אין לי מילים לתאר עד כמה מדובר ביצירת מופת מבריקה, השימוש במבע קולנועי, צבע עשיר ויזואלי על מנת להעביר את המסר, שוטים מרהיבים, עריכה נהדרת, חמש דקות של טירוף ונונסנס מוחלט שמצליח לקחת טייק מצוין על איך האנושות הייתה מתמודדת עם אפוקליפסת זומבים, ואנחנו מסתכלים ממבט עילי כי אנחנו בעצם הדפוקים שלעולם לא נגיע לשם. מבריק, מדהים, יוצא דופן, ופרק של אהבה מוות ורובוטים שגם מצליח סוף סוף להיות מאסטרפיס…

  • The Banana Splits Movie

    The Banana Splits Movie

    ★★½

    Movie Review - The Banana Splits Movie

    ביקורת סרט - בננה ספליט: הסרט

    Do not get me wrong, this is not a bad movie. I get annoyed by certain things in horror movies, and some other things make me appreciate movies that sin at those points. Banana Split falls there - he is very clichéd, pushing unnecessary characters to add more murders and gore, and most importantly, his script leaves a lot of holes. Why does the creator of the…

  • Black Mirror: San Junipero

    Black Mirror: San Junipero

    ★★★★½

    Movie Review - Black Mirror: San Junipero

    ביקורת סרט - מראה שחורה: סאן ג'וניפרו

    I have no words to describe how much love I have for this series and this episode in particular. A David Lynch movie in its kitschy and romantic version, there is no better way to define it. Black Mirror is always looking for a way to shock the viewer, scratch him and amaze him with a twisted and surprising twist he could not expect. Here it…

  • Charlie and the Chocolate Factory

    Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★★

    Movie Review - Charlie and the Chocolate Factory

    ביקורת סרט - צ'רלי בממלכת השוקולד

    All in all, this is one of Tim Burton's best works, and he has quite a few of them. This is not a genius that stands in line with products like "Sweeney Todd" or "Batman Returns", but it is a likable, visually rich film with spectacular compositions, wonderfully productively designed, which although it falls into the cliché of "Tell Not Show", it manages to be a…

  • Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

    Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

    ★★★½

    Movie Review - Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

    ביקורת סרט - אהבה, מוות ורובוטים: טקטיקות יציאה

    The new season of Love, Death and Robots opens in a stormy spirit with the return of beloved characters from the series in the past, characters whose episode in my eyes is one of the best the series has provided - the three robots on the post-apocalyptic planet. What is so special about the original episode, is its simplicity, authenticity and originality.…

  • Black Mirror: Shut Up and Dance

    Black Mirror: Shut Up and Dance

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Movie Review - Black Mirror: Shut Up and Dance

    ביקורת סרט - מראה שחורה: שתוק ותרקוד

    Although this script falls into clichés and predictable places, it is wonderfully written with both sophisticated and simple uplifting hints, which while very easy to point out when watching an episode again after realizing the big twist that comes at the end, here lies the wisdom. The big surprise is in two elements - first of all, Kenny risks everything to avoid being exposed…

  • Final Destination 2

    Final Destination 2

    ★★½

    Movie Review: Final Destination 2

    2 ביקורת סרט: יעד סופי

    I imagine the creative session they had before they sat down to write the script for this film. Sure it went like "Let's recreate the script of the first film, invent a different disaster, different characters, different deaths and a different final twist, but the script? No, no need to touch it!" So originality was not here, but some terribly impressive killings, probably for the fact that they did not…

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★

    Movie Review: Star Wars Episode III - Revenge of the Sith

    ביקורת סרט: מלחמת הכוכבים פרק 3 - נקמת הסית'

    It's really one of those movies that I have a hard time not giving a perfect score to. What you feel while watching it, the emotional roller coaster you go through, is something that is very difficult to achieve. George Lucas registers here his greatest achievement as a director and creator, even greater than the films he has created which…