Sort by

Ido has logged 91 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Father My Lord

My Father My Lord

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avanti popolo

Avanti popolo

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beyond the Walls

Beyond the Walls

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Band's Visit

The Band's Visit

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elles

Elles

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ballad of the Weeping Spring

The Ballad of the Weeping Spring

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Freiheit

Freiheit

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beaufort

Beaufort

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Antz

Antz

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Jesus Christ Superstar - Live Arena Tour

Jesus Christ Superstar - Live Arena Tour

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Bélier Family

The Bélier Family

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Crush

The Crush

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
10
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Swindle

Swindle

2013
×
★★
Read the review Edit this entry