Sort by

TheCinemaTime has logged 456 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Evil Demon Golfball from Hell!!!

Evil Demon Golfball from Hell!!!

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Derek Zoolander University

Derek Zoolander University

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Derek Zoolander: Male Model

Derek Zoolander: Male Model

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Clerks 3 Documentary

The Clerks 3 Documentary

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Whale

The Whale

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Watching Grass Grow

Watching Grass Grow

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Snow Globe: A Breaking Bad Short

Snow Globe: A Breaking Bad Short

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cosmos Laundromat

Cosmos Laundromat

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Red Key

The Red Key

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Christmas Time

Christmas Time

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
The Flaming Lips Space Bubble Film

The Flaming Lips Space Bubble Film

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Happy

Happy

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Pig Walks

The Pig Walks

2002
×
Read the review Edit this entry  
09
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Laura Hasn't Slept

Laura Hasn't Slept

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lonely Boy

Lonely Boy

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Missing Pig

The Missing Pig

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry