Sort by

TheCinemaCorner has logged 181 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
18
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
03
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
EO

EO

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★½
Read other review Edit this entry  
26
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
24
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★½
Edit this entry  
21
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
TÁR

TÁR

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
05
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
28
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
25
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
Read the review Edit this entry  
16
White Noise

White Noise

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Showing Up

Showing Up

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
15
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
11
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
No Bears

No Bears

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Edit this entry