TheBirdOfHermes has logged 96 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Follow Me

Follow Me

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Sun

A Sun

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Moffie

Moffie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cities of Last Things

Cities of Last Things

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Grease

Grease

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Seances

Seances

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ninja Assassin

Ninja Assassin

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Siberia

Siberia

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vampire Hunter D: Bloodlust

Vampire Hunter D: Bloodlust

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Onward

Onward

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Lemon

Lemon

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sometimes, I Think About Dying

Sometimes, I Think About Dying

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Manborg

Manborg

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
25
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry