• No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    James Bond - The Daniel Craig Years - Episode 5

    There is no real reason why this is close to three hours long, but it sure feels like they try to pack everything into the finale of a long running series. I really enjoyed the smaller moments, like Q cooking dinner and being interrupted by a cheery Bond or Paloma being nervous before the mission.

    Everything else felt like a drawn out "Bond does Bond things"-movie.

    Easily a solid third…

  • The Guilty

    The Guilty

    ★★★

    It's a perfectly solid thriller with a fine performance from Jake Gyllenhaal.

    If you've seen the original Danish version, you might ask yourself, why this remake, that really doesn't bring anything interestingly new to the material (apart from the cast), was necessary.

    Then again. It's engaging enough and may lead those, who don't know the original version, to seek it out.

  • Titane

    Titane

    ★★★★

    I admire how Julia Ducournau mixes various genre-aspects into an exciting film, that is equal parts Catherine Breillat, Claire Denis and David Cronenberg.

    While not everything works out, the movie as a whole is fascinating in presenting so many funny and at the same time uncomfortable moments.

  • Cry Macho

    Cry Macho

    ★★★

    When Manoel de Oliveira was 104 years old, he directed his last film, the short film "O Velho do Restelo". Clint Eastwood admired the Portuguese auteur and said, he would also love to direct movies at that age.

    As far as I am concerned, Eastwood should be doing what he loves as long as he wishes.

  • Archive

    Archive

    ★★★

    Whenever Toby Jones is not on screen, all the other characters should be asking "Where's Toby"?

  • Deep Cover

    Deep Cover

    ★★★½

    "This whole fucking time, I'm a cop pretending to be a drug dealer. I ain't nothing but a drug dealer pretending to be a cop."

    As I've learned through a "Sight & Sound"-review, this started life as a sequel to Mike Figgis' "Internal Affairs".
    Somehow the presence of Victoria Dillard, even though she plays a totally different character, seems appropriate in that context.

    Anyway, this is a very slick and pulpy thriller, with great performances from Larry Fishburne (as he is…

  • Internal Affairs

    Internal Affairs

    ★★★

    One of those movies that just screams: "Why didn't you cast James Spader?!"

    Back then he would have been fantastic as Van Stretch (William Baldwin). Of course I would have also loved to see him as Raymond (Andy Garcia), but that may be the Fanboy talking, because I really liked Garcia in that role and it would have required some re-writes.

  • Schumacher

    Schumacher

    ★★½

    If you want to get a glimpse into the life of the private man Michael Schumacher, you will be rewarded with a lot of touching moments.

    If you want to learn about the F1-legend, you will see a bland infomercial, that leaves out a lot of facts and rarely questions anything he ever did on or off the race track.

    Not quite as good as "A Life of Speed: The Juan Manuel Fangio Story" but equally missing a lot of opportunities.

  • Kate

    Kate

    ★★½

    Equal parts silly and entertaining.
    "Kate" is never intending to be anything else, than a cool looking action flick, that happens to use stylish Japanese cityscapes as a fine looking backdrop.

    The real standout is of course Mary Elizabeth Winstead, being a bad ass like Sigourney Weaver in "Aliens".

    Reminded me of the Jared-Leto-led Netflix-thriller "The Outsider", and how bad it could have been.

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★

    Watching it the third time, my favorite scene is Jimmy (Al Pacino in wonderful form) and Tony (Stephen "Overdue for an Academy Award" Graham) discussing their pensions in Lewisburg prison.

    Tony: You stole money.
    Jimmy: I stole money?
    Tony: Yeah, I stole money. Okay, fine, in a different way, but still...

  • Biography: The Nine Lives of Ozzy Osbourne

    Biography: The Nine Lives of Ozzy Osbourne

    ★★★½

    "I am Ozzy Osbourne. Could be worse. I could be Sting."

  • Annette

    Annette

    ★★★½

    "So May We Start" is the catchiest song I've heard in a long time and the best start to a film I've seen in a long time.