Sort by

The Great Owl has logged 308 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Angel III: The Final Chapter

Angel III: The Final Chapter

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avenging Angel

Avenging Angel

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Angel

Angel

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Savage Dawn

Savage Dawn

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death Feud

Death Feud

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dorm That Dripped Blood

The Dorm That Dripped Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spookies

Spookies

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Candy Snatchers

The Candy Snatchers

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Survive!

Survive!

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Corruption of Chris Miller

The Corruption of Chris Miller

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Berserker

Berserker

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Prophecy

Prophecy

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Woman After a Killer Butterfly

A Woman After a Killer Butterfly

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Private School

Private School

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spirits in the Forest

Spirits in the Forest

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla vs. Gigan

Godzilla vs. Gigan

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
All Monsters Attack

All Monsters Attack

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Son of Godzilla

Son of Godzilla

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla, King of the Monsters!

Godzilla, King of the Monsters!

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry