Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Katie Fforde: Ein Haus am Meer

Katie Fforde: Ein Haus am Meer

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Day After

The Day After

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Orphan Annie

Little Orphan Annie

1932
×
Read the review Edit this entry  
03
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Annie

Annie

1982
×
Read the review Edit this entry  
02
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Creed III

Creed III

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Captain Horatio Hornblower

Captain Horatio Hornblower

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Something in the Dirt

Something in the Dirt

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Return of the Musketeers

The Return of the Musketeers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
So Cold the River

So Cold the River

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
All About Me

All About Me

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
You Can't Run Away from It

You Can't Run Away from It

1956
×
Read the review Edit this entry  
20
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stripes

Stripes

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
House on the Edge of the Park

House on the Edge of the Park

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shotgun Wedding

Shotgun Wedding

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Dream Big: Engineering Our World

Dream Big: Engineering Our World

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Oliver!

Oliver!

1968
×
Read the review Edit this entry  
07
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman: Assault on Arkham

Batman: Assault on Arkham

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Summit Fever

Summit Fever

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
DragonHeart

DragonHeart

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Visitor from the Future

The Visitor from the Future

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Four Musketeers

The Four Musketeers

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Best Friend's Exorcism

My Best Friend's Exorcism

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
S.A.S. San Salvador

S.A.S. San Salvador

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Supercell

Supercell

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Belly

Belly

1998
×
★★
Read the review Edit this entry