Thaddeus has logged 32 entries for films during September 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★
Edit this entry  
29
Black Peter

Black Peter

1964
×
★★★½
Edit this entry  
28
Legionnaire

Legionnaire

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Men in War

Men in War

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Universal Soldier: Regeneration

Universal Soldier: Regeneration

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
23
Taking Off

Taking Off

1971
×
★★★½
Edit this entry  
23
Audition/Talent Competition

Audition/Talent Competition

1964
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hospital

Hospital

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
22
High School

High School

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zorns Lemma

Zorns Lemma

1970
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Edit this entry  
14
Haywire

Haywire

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★★
Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
Orlando

Orlando

1992
×
★★★½
Edit this entry  
11
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
09
My Friend Ivan Lapshin

My Friend Ivan Lapshin

1985
×
★★★½
Edit this entry  
09
Tillie's Punctured Romance

Tillie's Punctured Romance

1914
×
★★½
Edit this entry  
08
Trial on the Road

Trial on the Road

1986
×
★★★★
Edit this entry  
07
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★½
Edit this entry  
02
Khrustalyov, My Car!

Khrustalyov, My Car!

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
01
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry