Tessa has logged 30 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dream Demon

Dream Demon

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Two Heads Creek

Two Heads Creek

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Street Cat Named Bob

A Street Cat Named Bob

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Rental

The Rental

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tightrope

Tightrope

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Glitch

Glitch

×
★★★★★
Edit this entry  
18
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
He Loves Me… He Loves Me Not

He Loves Me… He Loves Me Not

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Judy

Judy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Downhill

Downhill

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frantic

Frantic

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Vigil

The Vigil

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry