Sort by

tessdaddy has logged 339 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brothers

Brothers

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Holidate

Holidate

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★½
Edit this entry  
26
Cars

Cars

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Strange World

Strange World

2022
×
★★½
Edit this entry  
22
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Your Christmas Or Mine?

Your Christmas Or Mine?

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Father Christmas Is Back

Father Christmas Is Back

2021
×
Edit this entry  
19
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★½
Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★
Edit this entry  
16
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Believe in Santa

I Believe in Santa

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
14
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★
Edit this entry  
14
Spirited

Spirited

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
Edit this entry  
11
Holiday Harmony

Holiday Harmony

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Something from Tiffany's

Something from Tiffany's

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
New in Town

New in Town

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Swimmers

The Swimmers

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Nope

Nope

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Noel Diary

The Noel Diary

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bring It On: All or Nothing

Bring It On: All or Nothing

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Read the review Edit this entry