• Hotel Transylvania: Transformania

    Hotel Transylvania: Transformania

    ★★★

    Another series in the saga, equally pleasant and cozy. My daughter loves these and to be fair, this one doesn´t hurt as much as many others, like those damn minions

  • Aliens

    Aliens

    ★★★★★

    Still a fucking masterpiece, I have probably seen this thirty times and it is still as good as always.  Fortunately I was lazy and didn’t get the bluray from my shelf and Disney plus only has the theatrical version, that version has some excellent scenes but also several major pace-killing ones so the theatrical is the only way to go.

  • The Terminator

    The Terminator

    ★★★★★

    Still one the best scifi/horrors ever made, and yes  it is a a horrormovie. And a damn relentless one as well.

  • Cyclops

    Cyclops

    ★★★

    Well, those last fifteen minutes are cooler than most movies.

  • The Deep House

    The Deep House

    ★★★

    4 stars for concept.
    3 stars for execution (actors pretending to be ghosts underwater just look weird in spite of one of the best settings I have seen in years)
    -4 stars for not knowing how to write characters. Just because it is a found footage does not mean a lead character has to be an insufferable asshole that you spend 84 minutes wanting to die.

    A VERY good attempt. Think about characters next time.

  • Night Watch

    Night Watch

    ★★★½

    Style over substance at its purest. Fortunately the movie has a more than solid novel to build upon. I really need to read the books again.

  • The Dark Valley

    The Dark Valley

    ★★★½

    A bit too slow with an ending that isn’t very hard to figure out but striking and quite violent. Those alps sure make a good setting for a western

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★

    Gorgeous and haunting and a bit random I guess

  • Psycho Goreman

    Psycho Goreman

    ★★★

    Extremely silly but in a comfortable way. I do wish that someone had killed that little girl, she started out mildly fun but turned uberannoying after a while

  • Candyman

    Candyman

    ★★★

    Well made and told, but strangely unscary. That ending though, it rules.

  • Dune

    Dune

    Yes, this is gorgeous storytelling and worldbuilding just like we hoped for. But. This did not have to be two and a half hours. This is slow-

    And, for the first ninety minutes I kept thinking that I need to rewatch The Arrival. Because that is story telling. This has traces of that but is muddled by having to stick to source material. And I am kinda pissed that we have to wait several years for the next part.

  • The Ash Lad: In the Hall of the Mountain King

    The Ash Lad: In the Hall of the Mountain King

    ★★★

    A bit on the silly side but still fun, especially since it is based on a well know fairy tale. And my daughter loves it so I assume I will have to watch it over and over again in the future