Sort by

Joachim has logged 49 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Black Cat

The Black Cat

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Forbidden World

Forbidden World

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Colossus: The Forbin Project

Colossus: The Forbin Project

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul of the Demon

Soul of the Demon

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Android

Android

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
El hombre sin miedo

El hombre sin miedo

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Daimajin Strikes Again

Daimajin Strikes Again

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Early Man

Early Man

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lung

Lung

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
This Island Earth

This Island Earth

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Lust for a Vampire

Lust for a Vampire

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Severed Ties

Severed Ties

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Escape from the Bronx

Escape from the Bronx

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Invisible Man vs. The Human Fly

The Invisible Man vs. The Human Fly

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Barbarians

The Barbarians

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sequence Break

Sequence Break

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Yor, the Hunter from the Future

Yor, the Hunter from the Future

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Frankenstein

The Last Frankenstein

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brutal Relax

Brutal Relax

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rakka

Rakka

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Firebase

Firebase

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zygote

Zygote

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Superstition

Superstition

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gothic & Lolita Psycho

Gothic & Lolita Psycho

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
RE:BORN

RE:BORN

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ghost Stories of Wanderer at Honjo

Ghost Stories of Wanderer at Honjo

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ghost in the Well

Ghost in the Well

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rusted Body: Guts of a Virgin III

Rusted Body: Guts of a Virgin III

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Horde

The Horde

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prophecies of Nostradamus

Prophecies of Nostradamus

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dark Sea

Dark Sea

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Samurai Reincarnation

Samurai Reincarnation

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Suckling

The Suckling

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
They Nest

They Nest

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Flying Guillotine

The Flying Guillotine

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Night of the Zombies

Night of the Zombies

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Gorgon

The Gorgon

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry