Sort by

Joachim has logged 337 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Extinction

Extinction

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nude Nuns with Big Guns

Nude Nuns with Big Guns

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Varan

Varan

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
H.P. Lovecraft's The Dunwich Horror and Other Stories

H.P. Lovecraft's The Dunwich Horror and Other Stories

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Living Dead Girl

The Living Dead Girl

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Our House

Our House

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zygote

Zygote

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fisherman

The Fisherman

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Witch Hunt

Witch Hunt

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Demon

Demon

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cage Dive

Cage Dive

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Starcrash

Starcrash

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Matango

Matango

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ratstar

Ratstar

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Island of the Dinosaurs

The Island of the Dinosaurs

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Genocide

Genocide

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Whisperer in Darkness

The Whisperer in Darkness

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gorath

Gorath

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Virus

Virus

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Grotesque

Grotesque

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
976-EVIL

976-EVIL

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Winterbeast

Winterbeast

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beast from Haunted Cave

Beast from Haunted Cave

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Day It Came to Earth

The Day It Came to Earth

1977
×
Read the review Edit this entry