cleo has logged 47 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Canvas

Canvas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pete Davidson: Alive from New York

Pete Davidson: Alive from New York

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spree

Spree

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry