• Sixteen Candles

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★★

  • Best in Show

    ★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★★

  • Some Kind of Heaven

    ★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • Office Space

    ★★★★★

  • Sling Blade

    ★★★★

  • Zola

    ★★★½

  • The Beach Bum

    ★★★★

  • Pootie Tang

    ★★★★

  • The Swimming Pool

    ★★★★★

  • Two Women

    ★★★★

  • Kung Pow: Enter the Fist

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • The Skeleton Twins

    ★★½

  • Hello, My Name Is Doris

    ★★★½