• Some Kind of Heaven

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★

  • Zola

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Chernobyl

    ★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★½

  • Avengers: Endgame

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • The Beach Bum

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Venom

    ★½

  • mid90s

    ★★½

  • Beautiful Boy

    ★★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★

  • Annihilation

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Mandy

    ★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • Good Time

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Okja

    ★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★½

  • Baby Driver

    ★½

  • Get Out

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • The Edge of Seventeen

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★½

  • La La Land

  • Zootopia

    ★★★½

  • Hail, Caesar!

    ★★

  • The Hateful Eight

    ★★

  • The Big Short

    ★★★

  • Spotlight

    ★★★½

  • Room

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Hello, My Name Is Doris

    ★★★½

  • Ex Machina

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★

  • Big Hero 6

    ★★★½

  • John Wick

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★★½

  • The Lego Movie

    ★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★★

  • The Skeleton Twins

    ★★½

  • Whiplash

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★½