Sort by

Tony has logged 19 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Of Time and the City

Of Time and the City

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Angel

Angel

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Golem: How He Came into the World

The Golem: How He Came into the World

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Book of Mary

The Book of Mary

1985
×
Read the review Edit this entry  
11
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
John From

John From

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hapax Legomena III: Critical Mass

Hapax Legomena III: Critical Mass

1971
×
Read the review Edit this entry  
03
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry