Sort by

Tim has logged 579 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Encounter

Encounter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
Now and Then

Now and Then

1995
×
★★★
Edit this entry  
17
The Fourth Kind

The Fourth Kind

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★★
Edit this entry  
16
The Predator

The Predator

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Lethal Weapon 4

Lethal Weapon 4

1998
×
★★★★
Edit this entry  
12
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★★½
Edit this entry  
12
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★★½
Edit this entry  
12
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★½
Edit this entry  
11
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hall Pass

Hall Pass

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
Clerk

Clerk

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Here Comes the Boom

Here Comes the Boom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Simpsons in Plusaversary

The Simpsons in Plusaversary

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Great White

Great White

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Kindness of Strangers

The Kindness of Strangers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Unholy

The Unholy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Mercenary

The Last Mercenary

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
UFO

UFO

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry