Tim has logged 64 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Life

Life

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Madagascar Landing

Madagascar Landing

1944
×
★★
Edit this entry  
21
Bon Voyage

Bon Voyage

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The World According to Garp

The World According to Garp

1982
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scoop

Scoop

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★
Edit this entry  
16
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lady in the Lake

Lady in the Lake

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry