Tim has logged 359 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Cobbler

The Cobbler

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Cock and Bull Story

A Cock and Bull Story

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Infiltrator

The Infiltrator

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Café Society

Café Society

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Men & Chicken

Men & Chicken

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Loving

Loving

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Monster

Monster

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Irreversible

Irreversible

2002
×
★½
Read the review Edit this entry