• Transformers: Rise of the Beasts

    Transformers: Rise of the Beasts

    ★★★½

    Not them breaking my heart with the “oh captain, my captain” line.

  • BlackBerry

    BlackBerry

    ★★★★

    No one does anger quite like Glenn Howerton.

  • The Little Mermaid

    The Little Mermaid

    ★★★½

    My inner child who loves playing mermaids in the pool had so much fun with this.

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★★

    This might be one of the prettiest things I’ve ever seen.

  • Carol

    Carol

    ★★★★

    Me and the girl I pulled by liking trains.

  • After Hours

    After Hours

    ★★★★

    This is what Kate and Peter McCallister were doing before they had Kevin.

  • Rebel Without a Cause

    Rebel Without a Cause

    ★★★★★

    Hey it’s that movie from La La Land!

  • The Last Days of Disco

    The Last Days of Disco

    ★★★½

    I hope my friend group is like this when we graduate.

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★★★½

    War Pig is not real she can’t hurt you
    War Pig is not real she can’t hurt you

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★½

    That “unspoken thing” is the reason why Gamora and Quill are my favorite mcu couple.

  • Confessions of a Shopaholic

    Confessions of a Shopaholic

    ★★★★½

    I didn’t think Hugh Dancy could get any hotter until he started to speak prada.

  • Psycho

    Psycho

    ★★★½

    He’s mother to a lot of these bitches.