Sort by

taylor has logged 228 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Edit this entry  
10
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twitches

Twitches

2005
×
★★★
Edit this entry  
13
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Purge

The Purge

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Smile

Smile

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Blonde

Blonde

2022
×
★★
Edit this entry  
28
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry